Izolace a tepelná odolnost ALADDIN®

 Jaké jsou rozdíly v izolaci produktů?
Jednoduchá odpověď zní VELKÉ až OBROVSKÉ. Ale také záleží na tom, k jakému účelu chcete produkt používat a tedy jaká izolace/vlastnost je pro vás ta správná.
 
Při koupi termosky nebo termohrnku se můžete setkat s velmi rozdílnými izolačními vlastnostmi. Značky na trhu nabízí širokou škálu výrobků, mezi nimi i termosky a termohrnky, s velmi rozdílnými vlastnostmi s ohledem na jejich účel použití. Obecně se u termosek nebo termohrnků vyskytuje několik možností izolace a z toho plynoucích vlastností, zejména doby, po kterou udrží obsah v požadované teplotě. Existuje i evropská norma pro termosky, která je však velmi nepřesná a nedostatečná. Prakticky každá, alespoň průměrně izolovaná nádoba ji splňuje. Zde je seznam nejzběžnější typů izolace:
 
• Plastový termohrnek bez izolace, tedy bez jakékoliv vlastnosti či schopnosti udržet teplé /studené (ALADDIN® takové hrnky nemá a nevyrábí) cena je cca od 50,-Kč. I to je vysoká cena za něco, co nemá s termohrnkem nic společného. "Špatná" tepelná vodivost plastu supluje "termoizolační" vlastnosti. Jde tak pouze o nádobu na naplnění tekutým obsahem (Action, Pepco, Tiger, Orion, Banquet a podobné) 
  
• Plastový hrnek s dvojitou stěnou, který může být doplněn termoizolační pěnou. (DOUBLE WALL nebo DOUBLE WALL FOAM INSUALTION) Takový hrnek je určen pro „prodloužení doby pití“, například při ranním spěchu v MHD nebo autě. Z hrnku pomalu a v klidu upíjíte ihned potom, co jsme si nápoj uvařili a prodloužíte si tak dobu pití. Stěnu termohrnku mohou být teplé, ne však horké. Cena je cca od 100,-Kč. Podle obsahu (300-500ml) udrží horké cca 1-2 hodiny. ALADDIN® takové produkty také nemá, ale svoje kladné vlastnosti určitě mají a někomu mohou vyhovovat. 
 
 • Nerezový termohrnek s dvojitou stěnou plněnou vzduchem. (DOUBLE WALL INSULATED) Svými vlastnosti je velmi podobný izolaci termo pěnou, v případě plastového termohrnku, a je určen pro stejný účel. Je však designově hezčí, trvanlivější a robustnější s ohledem na použitý materiál - nerezovou ocel. Jeho stěna se po nalití horkého zahřeje. Doba, po kterou se nápoj udrží teplý či studený, je závislá na okolní teplotě a pohybuj se mezi 1-2h maximálně. Někteří ocení, že si mohou o tělo termohrnku zahřát ruce v sychravém počasí  Cena je cca od 150-200,-Kč  v kategorii nejnižší možné kvality (tenká ocel, lehce promáčknutelné apod.) ALADDIN® termohrnek je to například řada Espresso Leak-Lock™
  
• Nerezový termohrnek s vakuovou izolací. (VACUUM INSULATED) Tyto termohrnky patří mezi špičku a pouze někteří výrobci tuto technologii umí výrobně zvládnout. I tady však platí fyzikální zákony a doba, po kterou termohrnek udrží nápoj v požadované teplotě, se liší. Například velmi záleží na naplnění, výchozí teplotě tekutiny, četnosti otevírání a zůstatkovém objemu po „upíjení“. Fyzikální zákony jsou neúprosné. V případě objemu 250-350ml je doba cca 3-5 hodin, při objemu 350-600ml je doba 6-8 hodin pro běžnou pokojovou teplotu. V případě okolní teploty okolo 0ºC se doba zkrátí cca o 20-25%. Termohrnek s těmito vlastnostmi je určen pro „odložené pití“. Víte, že ihned nebudete nápoj konzumovat a chcete si ho vychutnat později. Stejný obsah v porovnání termohrnek vs termoska, vždy vydrží déle v termosce, z důvodu většího úniku tepla přes uzávěr termohrnku. Víčko termohrnku má jednoduše větší tepelné ztráty než úzké hrdlo termosky. U značky ALADDIN® je to řada BARISTA ve všech velikostech
 
Podle norem PMI, které jsou mnohem přísnější než norma EU, se za výchozí stav pro horké považuje voda o teplotě 90°C . Za deklarovaný čas by měla voda zchladnout na, v případě vakuové izolace na 60°C. Což je stále velmi horký obsah na pití. Navíc je teplota  60°C laboratorně stanovena jako mezní teplota pro množení se bakteríí v obsahu nádoby. V případě studeného, je to vzestup teploty ze 2°C na 10°C. Pokud je uveden i čas na rozpuštění ledu, je to doba za kterou se ledová tříšť rozpustí na vodu.