EUCZ
Kategorie
ÚvodMagazínPeter Perch kdo to je?

Peter Perch kdo to je?

Spolupráce značky STANLEY s umělci

Peter Perch pocházel z prostředí skateboardingu a graffiti a začal se zabývat tvorbou umění, o kterém si myslel, že by ho ostatní lidé chtěli vidět. Teprve když začal kreslit a malovat něco, čím byl posedlý už od dětství, našel nový směr svého umění, který skutečně rozčeřil vlny.

V rámci zahájení spolupráce Stanleyho a Petera Percha jsme pozvali samotného rybího umělce, aby se s námi podělil o svou celoživotní vášeň. Sedli jsme si s Peterem a položili mu několik otázek o jeho lásce k rybám, rybaření a jeho rybímu umění. 

Stanley: Můžete nám říct něco o sobě a svém umění?
Peter Perch: Jmenuji se Peter Perch a věnuji se rybímu umění. Maluji ryby. Žiji rybami. Lovím ryby. Jsem ilustrátor ryb, rybolovu a divoké přírody se sídlem v Nizozemsku, ale pracuji na projektech po celém světě. Nejsem rybí umělec jako váš dědeček. Nedělám realistické staré obrazy pstruhů. Pocházím z prostředí skateboardingu a graffiti a myslím, že i proto mé návrhy výchází z tohoto prostředí.

Stanley: Co dělá vaše umění tak jedinečným a celosvětově oblíbeným?
Peter Perch: Při zpětném pohledu už to dává smysl. Na začátku své kariéry jsem byl příliš zaujatý tvorbou umění, o kterém jsem si myslel, že ho lidé chtějí vidět. A teprve když jsem začal dělat umění, které jsem chtěl vidět, uvědomil jsem si, že to je to, co chtějí vidět i ostatní lidé. Ve skutečnosti se nedržím tradičních pravidel rybího umění. Rád věci míchám. Používám různé techniky. Používám interní vtipy, které pochopí jen rybáři, nebo si prostě dělám legraci z ryb, rybářů nebo ze sebe.

Stanley: Jak jste se začal zajímat o rybaření a jak jste se stal rybím umělcem?
Peter Perch: Jak jste se dostal k rybaření? Jako dítě jsem trávil dny tím, že jsem jezdil na kole a pozoroval ryby v kanálech nebo v řece a chytal je. Poté jsem je studoval. Řekl bych, že od mládí jsem prostě vyrostl v rybího umělce. Vlastně chytání ryb je možná jednou z nejdůležitějších částí mého tvůrčího procesu. Teprve když chytím určité druhy ryb, skutečně jim porozumím. A teprve pak jsem schopen je skutečně ilustrovat nebo namalovat. Každý den trávím hodiny a hodiny jen kreslením šupin. A je to pro mě skutečně meditační praxe. Prostě se zónuju a kreslím šupiny, šupiny a šupiny.

Stanley: Víme, že výrobky Stanley používáte v každodenním životě, při rybaření i při práci na svých rybích dílech. Co vás na této spolupráci se společností Stanley nejvíce vzrušuje?
Peter Perch: V podstatě každý rybář, kterého znám, už má termosku Stanley. Je to termoska, kterou měl váš dědeček, když jste rybařili. Jsem opravdu hrdý na to, že mohu spolupracovat se společností Stanley, protože je to tak ikonický produkt. Je to opravdu dobrý produkt, na který se hodí dát rybí umění.
 
Stanley: Poslední otázka: Petere, co tě čeká v budoucnu?
Peter Perch: Perch: Jsem velmi zvědavý, co přinese budoucnost, ale jedno vím jistě, budou to ryby.