EUCZ
Kategorie
ÚvodMagazínSvačinové boxy a krabičky ALADDIN®

Svačinové boxy a krabičky ALADDIN®

Historie svačinových boxů

Ve Spojených státech může být krabička na oběd také nazývána nádoba na oběd, kbelík na oběd nebo plechovka na oběd.
Koncept nádoby na potraviny existuje již dlouhou dobu, ale až poté, co lidé začali na počátku 20. století používat k přepravě jídla tabákové plechovky, následované použitím krabiček z plechu a  litografických obrazů na kovu, které se staly symbolem mladých a také „fashion“ produkty, dnešním jazykem, staly se "cool" produkty. Školáci je nejčastěji používali k obědům nebo občerstvení z domova, do školy, na svačinu Nejběžnější moderní formou je malé pouzdro se sponou a rukojetí, často potištěné barevným obrázkem, který může být buď obecný nebo motiv založený na dětských televizních pořadech nebo filmech. Použití litografického kovu k výrobě svačinových boxů v 50., 60., 70. a 80. letech ustoupilo v 90. letech používání vstřikovaného plastu do forem.

Polední „obědová souprava“ obsahuje skutečnou „krabici“ a odpovídající vakuovou láhev. Populární kultura však častěji přijala jednotný termín svačinový box, který se nyní používá nejčastěji.
S rostoucí industrializací, která vedla k tomu, že američané pracovali v továrnách mimo domov, bylo nemožné každý den chodit domů na oběd, takže bylo nutné mít něco, co by chránilo a zároveň posloužilo k  přepravě jídla. Od 19. století používali američtí průmysloví dělníci robustní, odolné nádoby k uskladnění a přepravě obědů, které se skládaly z potravin, jako jsou vařená vejce, zelenina, maso, káva a koláče. David Shayt, kurátor Smithsonianského národního muzea amerických dějin, uvádí, že některé z našich prvních příkladů z 19. století byly proutěné koše s rukojetí. Jídlo bylo zabaleno v kapesníku nebo utěrce. Krabici, box,  by používali jen bohatí.  Na počátku 18. století se běžně používaly plechové krabice a plechovky od použitých balení sušenek a kolem padesátých let 20. století se začaly objevovat montované kovové nádoby a boxy. Patenty na vynález krabičky na oběd se začaly objevovat v 60. letech 20. století.
Termoska, vakuová baňka, přizpůsobená pro použití jako box na oběd, byla představena v roce 1904. Termoska, která umožňovala teplým nebo studeným nápojům zůstat na optimální teplotě až do oběda, se stala běžnou součástí obědového boxu. Americká společnost Thermos Bottle Co. z Norwich, CT, později pojmenovaná King Seeley Thermos nebo KST, vyrobila první kovovou krabičku na oběd pro děti v roce 1920 jako „vozidlo pro své vakuové lahve“. 
První obědový/svačinový box, zdobený slavnou licencovanou postavou, byl představen v roce 1935. Produkoval ho Geuder, Paeschke & Frey a představoval Mickey Mouse. Byl to čtyřbarevný  litografický oválný plech s výsuvným táckem uvnitř. Neobsahoval žádnou vakuovou láhev, ale měl rukojeť.
V roce 1950 vytvořila společnost Aladdin Industries první dětský svačinový box založený na televizní show Hopalong Cassidy. Obědová souprava Hopalong Cassidy nebo „Hoppy“, se rychle stala Aladdinovým oslíčkem na peníze. S debutem v období „back-to-school“  (tj. konec srpna a začátkem září,  návrat školáků do školy) v roce 1950, následovaly prodeje, dosahující, pouze v prvním roce, 600 000 kusů (průměr roku byl 50.000), každá za 2,39 USD. 
Rychle následovalo více než 450 zdobených modelů a v letech 1950 až 1970 bylo prodáno více než 120 milionů kovových boxů na oběd/svačinu, často doprovázených termoskou, původně vyrobenou z kovu a skla a později z plastu. Někteří z vás možná budou znát ikonickou kostkovanou červenou, která s eobjevila i v ČSSR, v prodejnách Tuzex.
Svačinové boxy byly vyrobeny z různých materiálů. Školní svačinové boxy pro děti byly obvykle vyrobeny z plastu nebo vinylu, zatímco obědové boxy pro dospělé byly obvykle vyrobeny z kovu, například z cínu nebo hliníku, kvůli větší potřebě trvanlivosti a odolnosti. Varianta z hliníku byla vynalezena v roce 1954 Leem Mayem, horníkem v Sudbury v Ontariu, poté, co si omylem rozsedl svůj měkký cínový box na oběd. 
Do 80. let se výrobci rozšířili o společnosti ADCO Liberty, Kruger Manufacturing Company, Landers, Frary a Clark (Universal), Okay Industries a řadu dalších výrobců.
Prvním použitím plastů byla rukojeť obědové krabice, ale později se rozšířila na celé boxy, přičemž první tvarované plastové krabice byly vyrobeny v šedesátých letech. Vinylové krabičky na oběd debutovaly v roce 1959.
Během šedesátých let  dostál svačinový box několika změn. Vakuová láhev v nich obsažená se však v průběhu desetiletí až do sedmdesátých let ustavičně vyvíjela. Původně ocelová vakuová láhev se skleněnou vložkou, korkovou nebo gumovou zátkou a bakelitovým šálkem se stala celoplastovou lahví, spíše izolovanou pěnou než vakuem. ALADDIN vyráběl skleněné vložky do 70. let, ale brzy byly také nahrazeny plasty.
Divoká „sedmdesátá léta“ na Floridě, během lobbování rodičů školních dětí, za větší bezpečnost, kteří tvrdili, že kovové boxy byly používány jako zbraně při bojích, přispělo k tomu, že mnoho škol ve Spojených státech zakázalo kovové svačinové boxy. Posledním kovovým svačinovým boxem, byl paradoxně box s motivem Ramba, z roku 1985...
V srpnu 2002 vyšlo najevo, že krabičky z vinylu mají vliv na zdraví uživatelů, kdy Centrum pro zdraví a životního prostředí v USA zjistilo, že mnoho populárních vinylových krabiček na oběd obsahovalo nebezpečně vysokou hladinu olova.  Mnoho z nich, i když ne všechny, byly staženy z trhu.